PARENT LOGIN
About

 

 

 

Upper School Faculty & Staff

 

LaTonia Anthony, Science Department Chair

Connor Breslin, History Instructor

Alison Cuppia, Science Instructor

David Darnell, English Instructor

Greer Dover, English Instructor

Mike Forester, Bible Instructor, Head Varsity Football Coach

Daniel Glenn, English Instructor, Drama Instructor

Bryan Hatmaker, Band Director, Fine Arts Chair

Richard HendricksPhysical Education Instructor

Anita Hunter, Visual Arts Instructor

Audriana Johnson, Chorus Instructor

Jody JohnsonMath Instructor 

Megan KochEnglish Department Chair

Leah Longoria, English Instructor

John Messinger, Science Instructor, Head Athletic Trainer 

Kurt Michelsen, Computer Science Instructor 

Katie Miller, Bible Instructor, Director of Student Life

Melissa Miller, Math Instructor

Mary Ann Morris, Head of Upper School

Meredith Morris, Learning Specialist

Melanie Murphy, Spanish Instructor

Diane Nardella, Guidance Counselor

Grace Parsons, Strings Instructor 

Emily Payne, Bible Instructor 

Andressa Penha, Spanish Instructor 

Andrew Perry, Science Instructor

Allison Petersen, Academic Technology Coordinator

Matt PetersenAssistant Head of Upper School

Susan Reilly, Director of College Counseling

Molly Richey, Administrative Assistant 

Joseph Roane, Physical Education Instructor

Tiffany Searcy, Visual Arts Instructor

Brad Smith, Math Instructor 

Regina Tate-Leslie, Science Instructor 

Shane Tomashot, History Instructor

Elaine Walker, All-School Registrar/US Administrative Assistant 

Corey Wellmaker, Science Instructor

John Whitehurst, History Department Chair

Maria WilliamsHistory Instructor

 

 

Middle School Faculty & Staff

 

Elizabeth Albright, Math Instructor

Cody Anderson, History Instructor

Robert Denham, Math Instructor, Grade Level Chair

Marc Felice, Science Instructor

Daniel Glenn, Drama Instructor

Emily Harrington, Bible Instructor

Sandra Havriluk, Language Arts Instructor

Bryan Hatmaker, Band Director, Fine Arts Chair 

Steve Howey, Physical Education Instructor

Anita Hunter, Visual Arts Instructor

Lacey Jernigan, Latin and Bible Instructor

Audriana Johnson, Chorus Instructor

Jolene Kellner, Administrative Assistant

Paul Martini, History Instructor

Josh Merry, Science Instructor, Varsity Wrestling Coach

Sarah Millette, Spanish Instructor

Allie Ott, History Instructor

Heather Parker, Language Arts Instructor, 7th Grade Team Lead

Grace Parsons, Strings Instructor

Brian Pruitt, Science, P.E. Instructor, MS Football & Baseball Head Coach

David Rogers, Assistant Head of Middle School

Christine Rosa, Math Instructor 

Jamie Rosa, Bible Instructor

Jennifer Scott, Guidance Counselor

Lisa Stark, Language Arts Instructor 

Anna Swafford, Physical Education Instructor

Elaine Walker, All-School Registrar

Marie Woods, Head of Middle School

 

 

 

 

Lower School Faculty & Staff

 

Lauren Allen, Junior Kindergarten Assistant

Gentry Arnette, Intentional Interim Head of Lower School

Karen Barnes, Office Coordinator

Kristen Bell, Lower School Counselor 

Charmaine Botha, Kindergarten Assistant

Leslie Brooks, Third Grade Lead Instructor 

Aubrey (Brown) Delinsky, Junior Kindergarten Lead Instructor

Jamie Cameron - Kindergarten Lead Instructor 

Heather Chalko - Kindergarten Assistant 

Jan Clark, Science Instructor

Leeann Denham, Technology Instructor, Music Instructor

Leah Dixon, Life Ready Skills Instructor

Jenny Duke, Explorers Instructor 

Jenny Farnham, Language Arts Instructor 

Susie Gesell, Culinary Instructor

Kirsten Getchell, Administrative Assistant

Susan Halloran, Fourth and Fifth Grade Assistant 

Alicia Hernandez, Spanish Instructor 

Ashley Hobbs, Second Grade Lead Instructor

Heather Holmes, Kindergarten Lead Instructor

Brianna Howell, First Grade Assistant

Whitney June, Second Grade Lead Instructor 

Alexis Jalovick, Third Grade Lead Instructor

Jenny Keeton, Bible and Worship Leader

Susan McDevitt, Social Studies Instructor

Craig McGaughey, Second Grade Assistant 

John O'Connor, Physical Education Instructor

Carm Powers, Junior Kindergarten Lead Instructor

Pat Raftery, First Grade Lead Instructor

Shannon Sanders, Math Instructor

Della Shepherd, Junior Kindergarten Assistant 

Vicki Smith, Learning Specialist, Director of Pacekeepers Program 

Courtney Tarpley, Third Grade Assistant 

Elaine Walker, All-School Registrar

Ali Weller, Director Pisgah Preschool

Diane Winfield, First Grade Lead Instructor 

Pam Yarjan, Music Instructor

 

Preschool Full Day Faculty & Staff

Joyce Lenoir – Director
Rachel Harrison – Assistant Director
Debbie Moss – Admin. Assistant
 
Debra Bailey
Winnie Mbogo
Pamela Bray
Betty Louis
Ali Flores
Karen Shane
Angie Maignan
Harriett Odom
Melba Stevens
Samantha Kee
Joy Mann
Kim Adams
Jill Reffitt
Elyse Reveill
Lisa Mason
Anna Kirchoff
Keisha Lonon
Emma Daugherty
Kryslynn Davidson
 
 

Operations Staff

 

Admission

Paula Wills, Director of Admission and International Programs

Mary Janico, Admission Officer (MS and US)

Mary Yost, Admission Officer (Preschool and LS)

Judy Grant, RenWeb Specialist

 

Advancement

Melissa Santee, Director of Advancement 

Mike Buteau, Director of Communications and Digital Media 

Mike Poline, Director of Major Gifts

Alli Sheets, Advancement and Special Events Manager

 

Athletics

Kent Harrison, Athletic Director

Mike Shaheen, Assistant Athletic Director

John Messinger, Athletic Trainer

Kristin Messinger, Administrative Assistant

 

Business Office

Cheryl Doughty, Controller

Jill McCart, Accountant

Andrea Medford, Human Resources Director/Finance Manager

Nancy Wolff, Accountant

 

Campus Shoppe

Sharon Claytor

 

Communications

Mike Buteau, Director of Communications and Digital Media

Cicley Gay, Webmaster

 

Events and Facilities

Libby Lamelas, Facilities Manager

Leigha Jager, Event Coordinator

Jim Lee, Security Officer

Alex Ruiz, East Campus Supervisor

David Martinez, South Campus Supervisor

Oscar Rivas, North Campus Supervisor

Armando Nateras, North Campus Maintenance Technician

Estela Valle Suarez, South Campus Custodian

Jackie Hollingsworth, North Campus Custodian

 

Information Technology

Johnny Green, Director of Information Technology

Kurt Michelsen, IT Operations Manager

Marsha Horne, Help Desk Engineer